Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/1/51606205-8bda-4932-819b-fbdda5358d77/zelenesmoothie.sk/web/wp-config.php on line 39

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/5/1/51606205-8bda-4932-819b-fbdda5358d77/zelenesmoothie.sk/web/wp-config.php on line 40
Čierny Koreň - Hadomor Španielsky - Zelenesmoothie.sk

Charakteristika

Čierny koreň, oficiálny názov hadomor španielsky, po latinsky Scorzonera hispanica.  Patrí do čeľade čakankovitých. Ako napovedá názov rastliny, častejšie sa konzumujú korene, ktoré majú tmavohnedú až sivočiernu farbu. Dorastajú do dĺžky 30 až 40 cm a majú priemer 2 až 2,5 cm. Sú veľmi krehké a ľahko sa lámu. Ich dužina je biela, s lahodnou horkastou chuťou, ktorá trochu pripomína špargľu. Sladkastú príchuť jej dodáva inulín.

Je to trvalka, dorastajúca do výšky až jeden meter so žltými kvetmi a elipsovitými listami. Plody sú centimetrové nažky. Bylina rastie na trávnatých svahoch a svetlých lesoch v suchých aj vlhkých pôdach až do podhorských nadmorských výšok. Je z čeľade čakankovitých.

Liečivé vlastnosti

V čiernom koreni sa nachádza veľké množstvo sacharidov a inulínu, čo je výhodné pre diabetikov. Ďalej obsahuje vodu, bielkoviny, tuky a vlákniny. Z minerálov obsahuje horčík, fosfor, železo, vápnik, draslík a sodík. Vitamíny A, B1, C a E. Obsahuje až 80% biologicky viazanej vody a 12,6% bez dusíkatých látok. Napomáha pri liečbe reumatizmu, pri zápaloch podžalúdkovej žľazy, pri enzymatických poruchách a na odkašliavanie. Pomáha pri liečbe ekzémov a má močopudné účinky. Ďalej pomáha pri poruchách pečene a lupienke. Listy sa tiež používajú ako obklad pri reume alebo ako prísada do zelených smoothies.

ZDRAVÉ NOVINKY
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Pripojte sa do nášho zoznamu a nenechajte si újsť tipy, recepty a články zo sveta Zelených Smoothies. Zdravé telo a pekná postava vám určite za to stoja.
Vaše osobné údaje sú nami považované za prísne dôverné a nebudú poskytnuté žiadnej tretej strane. Nemáme radi SPAM.

Pin It on Pinterest