Špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete, ktorá má zároveň minimum kalórií. Jedna šálka tejto chutnej listovej zeleniny obsahuje viac ako dennú odporúčanú dávku vitamínov K a A, takmer celú dávku mangánu a kyseliny listovej a 40 percent horčíka. Nájdete v ňom množstvo ďalších živín vrátane vlákniny, vápnika a bielkovín.
Význam pre zdravie
Pravidelná konzumácia špenátu sa odporúča všetkým, ktorí si chcú zachovať zrak, najmä však ľuďom nad 50 rokov. Preukázali sa totiž jeho ochranné vlastnosti na sietnicu. Táto zelenina obsahuje aj železo a dokonca viac, než je ho v mäse. Hoci sa železo z rastlín absorbuje ťažšie ako to, ktoré je živočíšneho pôvodu, prítomnosť vitamínu C v špenáte a v iných jedlách podstatne zlepšuje vstrebávanie tohto minerálu. Konzumácia čerstvej šťavy zo špenátu je vhodná v prípade anémie. Proteíny v špenáte zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu a žlčových kyselín. Jeho pravidelná spotreba pomáha pri znižovaní cholesterolu v krvi.V ďaka svojmu bohatému obsahu kyseliny listovej alebo folátov, ktoré okrem antianemického účinku zabraňujú určitým poškodeniam plodu, je špenát ideálnou zeleninou pre tehotné ženy. Špenát sa pre svoj vysoký obsah vitamínov a minerálov odporúča najmä tým, ktorí sa venujú fyzickej práci a športu a adolescentom počas obdobia prudkého rastu. Špenát nemá takmer žiadne kalórie (v 100 gramoch sa nachádza len 20 kcal).
Hoci špenát neobsahuje až toľko železa, ako sa o ňom popísalo, má však množstvo cenných živín, pre ktoré sa oplatí zaradiť ho do svojho jedálneho lístka. Špenát je bohatým zdrojom kyseliny šťaveľovej, ktorá viaže vápnik.
Časopis Journal of Nutrition v roku 2004 zverejnil výskum, v ktorom zistili, že špenát obsahuje karotenoid neoxantín, ktorý ničí bunky rakoviny prostaty. Flavonoid zvaný kaempferol zas znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov.
Význam pri chudnutí
Zo špenátu sa energia uvoľňuje postupne, vďaka čomu zaháňa pocity hladu. Reguluje aj hladinu cukru v krvi, čo ocenia všetci pacienti cukrovky typu 2.
Nutričné hodnoty
100g špenátu obsahuje: 3.6g sacharidov, 2.9g bielkovín a 2.2g vlákniny.
Minerály: Draslík – 558mg Fosfor – 49mg Horčík – 79mg Mangán – 0.897mg Sodík – 79mg Vápnik – 99mg Zinok – 0.53mg Železo – 2.7mg |
Vitamíny: Vitamín A – 2.8mg Vitamín B1 – 0.078mg Vitamín B2 – 0.189mg Vitamín B3 – 0.724mg Vitamín B6 – 0.195mg Vitamín B9 – 194mg Vitamín C – 28mg Vitamín E – 2mg Vitamín K – 483µg |
Zaujímavosť
Označenie “železný kráľ“ dostal špenát vďaka matematickej chybe. Pri analýze bola jednoducho zle napísaná desatinná čiarka. Táto nepresnosť vznikla v roku 1870, keď istý vedec posunutím desatinnej čiarky obsah tohto kovu v špenátových listoch znásobil. Prečo nás však naše mamy a babky nútili jesť špenát ešte dávno po zistení tejto chyby? Jednoducho preto, že i napriek odhaleniu omylu sa až do 80. rokov často uvádzali chybné údaje. Špenát však neobsahuje 30 mg železa, ale len 3 mg.
Táto zelenina zabezpečí, aby vám to lepšie myslelo. Doprajte si ju pravidelne a ochránite váš mozog pred predčasným starnutím a jeho typickými prejavmi. Ak vám záleží na tom, aby váš mozog správne fungoval aj v pokročilejšom veku, riaďte sa jednoduchým pravidlom – čím tmavšia listová zelenina, tým lepšie.
Má pomerne slabú a plytkú koreňovú sústavu a preto je náročný na vlahu. Pri nedostatočnej vlhkosti pôdy špenát rastie pomaly, vytvára málo listov horšej kvality. Sucho ďalej podporuje predčasné vybiehanie do kvetu. Špenát neznáša kyslé pôdy, preto ich musíme upraviť vápnením.
Upozornenie
Špenát môže v dôsledku chemického hnojenia obsahovať nadmerné množstvá dusičňanov, preto je veľmi dôležitý zdroj jeho zaobstarania. Z tohto dôvodu dporúčame overené zdroje a zeleninku si zaobstarať najlepšie v BIO kvalite.
Spätné odkazy