Určite ste si mnohí všimli, že na viacerých najmä plastových produktoch je označenie BPA free. Čo toto označenie znamená? Ide o označenie toho, že tieto produkty neobsahujú látku, ktorej skratka je BPA, teda BISFENOL A. My sme sa v tomto článku zamerali na to, čo to je za látku a aké má účinky na ľudský organizmus.

Bisfenol A (BPA) je jednou zo svetovo najviac vyrábaných chemikálií, je rozšírená u ľudí, ale aj v prostredí. Bisfenol A je endokrinný disruptor a môže byť toxický pre reprodukciu aj pri vystavení organizmu jeho nízkym hladinám.

BPA môže poškodiť nenarodené dieťa!

Bisfenol A má feminizujúce (estrogénové) vlastnosti a narúša hormonálny systém. Bisfenol A môže mať svoj najsilnejší vplyv na nenarodené detí a mladých, rozvíjajúci sa detský organizmus a to aj pri veľmi nízkych hladinách. Vystavenie sa BPA je spojené so zdravotnými problémami, ako je obezita, srdcové choroby, rakovina prsníka, prostaty rakovina, endometrióza, cukrovka, problémy s plodnosťou, vrodené vady, môže zmeniť imunitný systém a účinky na vývoj mozgu a správanie.

BPA je predovšetkým polymerizovaný za vzniku polykarbonátu, ale používa sa aj pre výrobu epoxidových živíc. BPA môžeme nájsť v mnohých bežných výrobkoch, ako sú plasty, potraviny a fľaše na pitie, hračky, počítač a iné. Aj polykarbonáty, aj epoxidové živice môžu vylúhovať zvyškový, nezreagovaný BPA do potravín alebo životného prostredia, a to najmä ak je vystavený teplu, UV žiareniu alebo silne zásaditým (alkalickým) alebo kyslým podmienkam. Ľudia a životné prostredie sú neustále vystavení BPA z týchto rôznych zdrojov.

Odboj proti BISFENOLu A

V EÚ, bol Bisfenol A klasifikovaný ako toxická látka v kategórie 3, aj keď niektoré členské štáty chceli tvrdšiu kategóriu – 2. Kategória 3 – toxická pre reprodukciu, znamená to, že dôkazy zo štúdií na zvieratách na BPA vyvolávajú obavy pre ľudskú plodnosť a vývoj.

Prvou krajinou na svete, ktorá klasifikovať BPA ako toxickú látku bola Kanada. Dánsko a Francúzsko zakázali používanie Bisfenolu A v dojčenských fľašiach v rokoch 2009 a 2010. Zákaz používať BPA v dojčenských fľašiach je tiež v Austrálii a v niekoľkých amerických štátoch.

Tak ako Smootičkári ? Budete ešte stále mixovať smoothie v hociakých mixéroch alebo piť z hocijakých plastových fliaš, ktoré môžu vážne poškodiť vaše zdravie a zdravie vašich detí? Alebo si vyberiete Výrobcom garantované vlastnosti, v ktorých máte istotu, že nespôsobia zdravotné problémy?

Rozhodnutie je samozrejme len na VÁS!

NÁŠ TIP: Mixujete často ? Ak áno, za prečítanie stojí článok Správny smoothie mixér, pomocník nadovšetko

ZDRAVÉ NOVINKY
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
Pripojte sa do nášho zoznamu a nenechajte si újsť tipy, recepty a články zo sveta Zelených Smoothies. Zdravé telo a pekná postava vám určite za to stoja.
Vaše osobné údaje sú nami považované za prísne dôverné a nebudú poskytnuté žiadnej tretej strane. Nemáme radi SPAM.

Pin It on Pinterest