Vitariánstvo
Vitariánstvo je vo svojej podstate kombinácia vegánstva a surovej stravy. Povolené sú tak len potraviny rastlinného pôvodu, ktoré neprešli tepelnou úpravou, resp. nebola pri ich úprave použitá teplota vyššia ako 48 °C.
Tento stravovací smer tak kombinuje morálne a etické zásady spojené s vierou (vegánsky prístup), s psudovedeckým a viacmenej šarlatánskym prístupom (raw hnutie). Vo výsledku tak neprináša z hľadiska výživy absolútne nič pozitívne a aj to málo, čo by sa pri spomínaných dvoch prístupoch našlo, dokonale eliminuje.
Čo môžu jesť vitariáni?
Vitariáni môžu konzumovať len rastlinnú stravu v surovej podobe. Znamená to teda predovšetkým listovú zeleninu (šaláty, kapusta, …), koreňovú zeleninu (mrkva, petržlen, …), cibuľovú zeleninu (cibuľa, cesnak, pór, …), či ostatné druhy ako paradajky, papriky, alebo uhorky. Tiež je dovolené ovocie a to ako “naše” (jablká, hrušky, slivky, marhuľe, broskyne, …), tak aj cudzokrajné (banány, citrusy, …) a zelené smoothies.
Dovolené sú aj rôzne semienka (ľanové, tekvicové, slnečnisové, konopné, …), rovnako ako aj orechy (mandľe, vlašské, para, píniové, …). Pozor si však treba dať napr. na kešu, ktoré väčšinou v továrni pre vylúpnutie využívajú vysoké teploty.
Čo nemôžu jesť vitariáni?
Vitariáni nemôžu nič živočísneho pôvodu – mäso, hydina, ryby, mliečne výrobky, vajcia, med. Rovnako nemôžu jesť ani nič z rastlinných produktov, ak pri ich príprave bola použitá teplota vyššia ako 48 °C.
Výhody vitariánstva
- ťažšie, ale predsa len udržateľná v spoločnosti (reštaurácie ponúkajú rôzne druhy tepelne neupravených rastlinných šalátov),
- povolené potraviny sú bežne dostupné v obchodoch.