Vo svojej knihe Zelená pre život Victoria Boutenko hovorí, že ľudia ani len netušia ako veľmi sú si so šimpanzmi podobní. Po pozornom skúmaní správania sa týchto inteligentných bytostí, sú výskumníci presvedčení, že šimpanzy majú svoj vlastný jazyk, kultúru a posunkovú reč. Tá je predmetom podrobného skúmania už viac ako štyri desaťročia.
Vlastný výskum
Na základe vlastného výskumu zistila, že väčšina lekárskych výskumných ústavov súhlasí s tvrdením, že šimpanzy a ľudia sú si podobní. Bohužiaľ, na základe tohto faktu, sa používajú šimpanzy vo vedeckých experimentoch. Výskumníci napríklad uvádzajú, že:
- Moderní ľudia a šimpanzy zdieľajú odhadom 99,4 % ľudskej DNA sekvencie, čo nás robí navzájom užšie príbuznými, ako s akýmkoľvek iným živočíšnym druhom.
- Hlavné rozdiely medzi ľuďmi a opicami nie sú v anatómii, skôr v správaní.
- Šimpanzy majú rovnaké rozdelenie do krvných skupín typu A, B a 0 ako ľudia .
- Ich blízkemu fylogenetickému vzťahu k ľudom vďačíme za objavenia Rh faktora.
Potom, ako pani Boutenko nadobudla tieto a mnoho ďalších zaujímavých poznatkov o šimpanzoch, rozmýšľala, prečo neaplikujeme naše štúdie oboma smermi a nič sa od nich neučíme? Je pravdou, že aj napriek celému vedeckému výskumu ľudské zdravie upadá. Ak zdieľame so šimpanzmi 99,4 % tých istých génov je pravdivá hypotéza, že naša strava by mala byť na 99,4 % rovnaká? Veľa nutričných špecialistov, ktorí spájajú problémy ľudského zdravia s nutričnými nedostatkami tvrdí, že ľudia stratili svoj prirodzený spôsob stravovania.
Dvomi hlavnými potravinovými skupinami v strave šimpanzov sú ovocie a listy. Objem listov, ktorý šimpanzy skonzumujú sa pohybuje vo vzťahu k ostatným zložkám ich potravy v pomere od 25 do 50 % v závislosti od sezóny. Poznanie, že listy tvoria takmer polovicu ich stravy nám dáva na základe vyššie uvedenej hypotézy oporný bod, podľa ktorého si už teraz vieme zhruba zhodnotiť kvalitu nášho stravovania. Varené škrobové jedlá, klobásy, koláče, jogurty, syr a hamburgery a možno dva zvädnuté listy ľadového šalátu v našom sendviči? Možno je práve teraz ten najvyšší čas, aby sme to zmenili…
Vitariánstvo
Vitariánstvo predstavuje v porovnaní so štandardnou diétou skutočnú revolúciu, pretože so sebou prináša okamžité zlepšenie zdravia. Hoci vitariáni konzumujú oveľa viac listovej zeleniny, ako bežne sa stravujúci človek, jej podiel sotva dosahuje 45 % z celkovej stravy. Nezabúdajme, že paprika, uhorky, cukina a paradajky sú tiež ovocím, a to spolu s orechmi a semienkami tvorí ostatnú časť stravy vitariána. Victoria Boutenko vo svojej knihe Zelená pre život uvádza odhad, podľa ktorého potrebuje každý človek denne skonzumovať jeden až dva poriadne zväzky tmavej listovej zeleniny, respektíve 0,5 až 1 kg!